Jaki kocyk wybrać dla niemowlaka?

Skompletowanie wyprawki dla noworodka to ogromne wyzwanie. Jednym z jej elementów powinny być tekstylia, w tym obowiązkowo kocyk, który ochroni dziecko przed chłodem i pozwoli mu poczuć się bezpiecznie w pierwszych miesiącach życia. Jak wybrać kocyk niemowlęcy? Dlaczego najważniejszym kryterium przy zakupie powinien być materiał?

Kocyki niemowlęce – niezbędnik w wyprawce

Okrycia to bardzo ważny element wyprawki dla niemowlęcia. Niezależnie od pory roku, w której dziecko ma przyjść na świat, potrzebowało będzie miękkiego, przyjemnego w dotyku kocyka. Noworodki są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, więc nawet latem narzutka przyda się, by osłonić dziecko przed chłodem.

Dodatkowo kocyk z miękkiego materiału zapewnia maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. Otulone, czuje się pewniej, jest spokojniejsze, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Niektórzy zalecają wręcz specjalne opatulanie maluszka kocykiem, by mógł poczuć się jak w brzuchu mamy: ciasno, przytulnie i bezpiecznie.

Kocyk bawełniany dla niemowlaka – dlaczego to najlepszy wybór?

Wszystkie tekstylia, z którymi będzie miał do czynienia noworodek, muszą spełniać pewne wymagania. Wykluczone są sztuczne czy często uczulające materiały, należy unikać nieprzyjemnej, drapiącej faktury czy tkanin, które wydają nieprzyjemny dźwięk. Bardzo ważne jest też, aby nakrycie dla dziecka było wykonane z naturalnej tkaniny, która będzie przepuszczała powietrze – inaczej maluszek będzie się przegrzewał, a tym samym będzie niespokojny i płaczliwy.

Najlepszym wyborem zarówno dla noworodków, jak i dla starszych dzieci jest bawełna. To naturalny, oddychający i miły w dotyku materiał. Kocyk bawełniany dla niemowlaka zapewni mu ciepło, nie podrażni wrażliwej skóry, długo zachowa ładny wygląd, bo bawełna jest bardzo odporna na częste użytkowanie czy pranie – zwłaszcza ta wysokogatunkowa.

Gdzie szukać kocyków z dobrej jakości bawełny?

Wybierając kocyk bawełniany dla niemowlaka (zobacz), na pierwszym miejscu należy stawiać jakość. Najlepiej sprawi się bawełna ekologiczna, naturalnie barwiona, delikatna w kontakcie ze skórą. Wiele firm oferuje specjalne kocyki niemowlęce wykonane z bardzo miękkiej bawełny, idealne dla wrażliwego maluszka.

Dobrej jakości kocyków bawełnianych dla niemowlaka warto szukać w renomowanych sklepach z akcesoriami dla dzieci czy w sklepach z wysokiej jakości tekstyliami, także tymi dla dzieci. Ciekawą ofertą mogą pochwalić się często sklepy internetowe – to szeroki wybór, jeśli chodzi o kolorystykę czy wzory, a przede wszystkim starannie dobrany asortyment.